Alfabetik Sıralama

A

B

C

Ç

D

E

F

H

İ

K

L

M

N

P

R

S

Ş

T

V

Y

Z

Asırlara Göre Sıralama

Konuya Göre Sıralama

Biyografi Arama

Aruşyak Papazyan

Aruşyak Papazyan

Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk profesyonel Ermeni kadın tiyatro sanatçısıdır.

Doğum Tarihi: 1841

Doğum Yeri: İstanbul, Kumkapı

Ölüm Tarihi: 1907

Ölüm Yeri: İstanbul

Mezarı:

Konu Başlıkları

Galeri

Aruşyak Papazyan Aruşyak Papazyan

Etkinlik Alanı

Tiyatro

Aruşyak Papazyan ilk kez 1858'de Sırabıyon Hekimyan yönetimindeki Naum Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. Önemli karakter rolleri oynadı. Kardeşi Ağavni ile birlikte Ekşiyan Kumpanyası ile İzmir'e turneye de gitti.

İstanbul´a döndükten sonra, Şark Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. Şark Tiyatrosu, Arakel Efendi'nin 1861 yılında beş yıl için kiraladığı Cafe Oriental'de (Tokatlıyan Binası) açılmıştı. Türkçe'ye tercüme edilmiş komediler, melodramlar, trajedilerden oluşan repertuarı, kaliteli düzenlenmiş sahne ve salonuyla en tiyatro olmasına rağmen, mali sorunlar nedeniyle üç yıl ayakta kalabildi.

Aruşyak Papazyan, Şark Tiyatrosu kapandıktan sonra 1863-64 yıllarında tekrar Naum Tiyatrosunda çalıştı. Bu defa Acemyan'ın yönettiği tiyatroda, Mariam Dzağikyan ve Dikran Sancakçıyan gibi sanatçılarla Medea, Francesca da Rimini gibi tercüme eserlerde oynadı. En başarılı rolleri Angelo Malipieri'deki Tizbe ve Antigone'deki karakterleridir.

Aruşyak Papazyan, seyircilerin tiyatro sanatçısı Yeranuhi Karakaşyan'ı daha fazla beğendiğini gerekçe göstererek 1868 yılında tiyatroya veda etti.

Öğretmenlik

Aruşyak Papazyan 1857 yılında Kumkapı Surp Lusavoriçyan Okulu'nda öğretmenlik yapmaya başlamıştır.

Ödülleri

Üyelikleri

Eğitimi

Kumkapı Surp Lusavoriçyan Okulu

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Akraba ve Dostları

  • Kızkardeşi : Ağavni Papazyan Valideyan (tiyatro sanatçısı)
  • Evlilik : Sepon Bezirciyan (kuyumcu)
  • Dostları : Mariam Dzağikyan (tiyatro sanatçısı), Dikran Sancakçıyan (tiyatro sanatçısı)

Anısını Yaşatan Projeler

Hakkında Yazılanlar

  • Bogos Çalgıcıoğlu, 1820-1946 Osmanlı-Türk Temaşa Sanatında Ermeniler, Getronagan Lisesi'nden Yetişenler Derneği Yayını, İstanbul (tarihsiz).
  • Osmanlı Ermeni Tiyatrosu hakkında Bogos Çalgıcıoğlu konferansı: http://www.youtube.com/watch?v=lOeEmug9wXY (Erişim 9.12.2011).
  • Bogos Çalgıcıoğlu, "19.y.y Osmanlı Temaşa Sanatının Başlangıcından 1946'ya Ermeniler" http://www.hyetert.com/dosya/1820-1946Osmanli%20turk%20temasa%20sanatinda%20ermeniler.doc (Erişim 9.12.2011).
  • (Sarkis Tütünciyan) Şarasan, Türkiye Ermeni Sahnesi ve Çalışanları, (çev. Bogos Çalgıcıoğlu), İstanbul 2008 (İlk baskı: 1914, orjinal başlık: Tırkahay Pemn yev ir Kordziçneri 1850-1908).

Kaynakça

Aruşyak Papazyan tanıtım sayfasında yararlanılan kaynaklar
  • Bogos Çalgıcıoğlu, 1820-1946 Osmanlı-Türk Temaşa Sanatında Ermeniler, Getronagan Lisesi'nden Yetişenler Derneği Yayını, İstanbul (tarihsiz).
  • Osmanlı Ermeni Tiyatrosu hakkında Bogos Çalgıcıoğlu konferansı: http://www.youtube.com/watch?v=lOeEmug9wXY (Erişim 9.12.2011).
Aruşyak Papazyan tanıtım sayfasındaki görseller için kaynak

©2012 Meral Akkent
euro.message madebycat ®